Generic selectors
Csak teljesen egyező találatok
Keresés a címben
Keresés a tartalomban
Post Type Selectors

Óvintézkedések tűz megelőzésére

Egy túlterhelt elosztó, egy elfelejtett gyertya vagy egy edényfogó, ami a forró tűzhelyre kerül – a figyelmetlenség vagy a gondatlanság gyorsan súlyos következményekkel járhat.

Tartalomjegyzék

Több figyelem a nagyobb biztonságért

Sok lehetséges tűzforrást még azelőtt el lehet hárítani, hogy veszélyessé válna. Figyelj a környezetedre, és cselekedj időben:
  • Soha ne hagyj felügyelet nélkül nyílt lángot, például gyertyát vagy tűzhelyet.
  • Távolítsd el a rendkívül gyúlékony anyagokat a pincéből.
  • Rendszeresen takarítsd ki a padlást, és távolítsd el a különösen gyúlékony anyagokat a sarkokból és tetőtérből.
  • Biztosítsd, hogy a házban lévő elektromos berendezések és installációk rendben legyenek. Cseréld ki a hibás készülékeket és régi elosztókat.

Tűzveszélyes elosztók

Az elosztók népszerű megoldást jelentenek az otthonban lévő számos elektronikai eszköz áramellátására.

De vigyázz: a túlterhelés súlyos következményekkel járhat. Az elosztók maximális teljesítménye általában 3 000-3 500 watt között mozog.

Ha ezt a teljesítményt meghaladják a csatlakoztatott eszközök, az elosztó túlmelegedhet, ami tüzet okozhat. Az elavult elosztók vagy gyenge minőségű termékek szintén tűzveszélyt jelenthetnek. Az elosztók használatakor ügyelj az alábbiakra, hogy csökkentsd a tűz kockázatát:

  • Soha ne csatlakoztass egymás után több elosztót.
  • Ne lépd túl az elosztó maximális teljesítményét.
  • Ne takard el az elosztót, például bútorok mögé rejtve – így a hő könnyebben felhalmozódhat.
  • Ne használj elosztót nedves helyiségekben vagy kültéren, kivéve, ha kifejezetten erre a célra engedélyezett.

A füstérzékelők életeket mentenek

Bár minden elővigyázatosságot betartunk, mégis előfordulhat, hogy tűz üt ki. A legtöbb tűzeset áldozatát alvás közben éri a katasztrófa, és a legtöbb tűzhalál nem égési sérülések miatt következik be, hanem a füst belégzése következtében. Már két-három mély lélegzetnyi füst is halálos lehet. A megfelelően telepített füstérzékelők életet menthetnek azáltal, hogy időben figyelmeztetik a lakókat, és lehetővé teszik számukra a biztonságos menekülést.

A füstérzékelők elhelyezése

A füstérzékelőket mindig vízszintesen, a mennyezetre szereld fel, mivel a füst felfelé emelkedik. Telepítéskor kövesd a gyártó utasításait. Számos készüléken van tesztgomb, amivel ellenőrizheted az érzékelő működését, és jelez, ha ideje kicserélni az elemet.

Ne helyezd el a füstérzékelőket a fürdőszobában és a konyhában, mivel a pára téves riasztásokat okozhat.

A füstérzékelőknek minden más helyiségben ott kell lenniük:

  • Hálószobák
  • Gyerekszobák
  • Nappalik és étkezők
  • Előszobák és lépcsőházak
  • Pincék és padlások

Siket személyek számára olyan eszközök is elérhetők, amelyek villogó fényt vagy rezgő riasztást használnak. Telepítéskor figyelj a VDS és DIN EN 14604 tanúsítványokra, valamint a Q-jelölésre (magasabb minőség).

További információkat a tűzoltóságtól és a tűzbiztosítási intézményektől kérhetsz.

A megfelelő tűzoltó eszköz

A szükséges előkészület magában foglalja a megfelelő tűzoltó eszközök rendelkezésre állását is különböző típusú tüzek bekövetkezése esetén:

Tartsd be a jogszabályokat! Minden vállalkozásnak, és ideális esetben minden háztartásnak rendelkeznie kell tűzoltó eszközökkel, például tűzoltó készülékekkel és tűzoltó spray-kkel. A szükséges méret a jogszabályok és a tűz kockázatának megfelelően változhat. Kérj tájékoztatást a helyi tűzoltóságtól ezzel kapcsolatban.

Rendszeres karbantartás szükséges. Ahhoz, hogy tűz esetén biztosan működőképes legyen a tűzoltó eszköz, tartsd be a gyártó által megadott tartóssági előírásokat, és rendszeresen ellenőriztesd a készüléket. Ismerkedj meg az eszközzel: olvasd el alaposan a gyártói információkat. Milyen szempontokat kell figyelembe venni a használat során? Milyen tűzosztályokhoz használható?

Gyakorolj! Kérj segítséget az eszköz helyes használatának elsajátításához, és próbáld ki a tűzoltó készülékeket. Ez csökkenti a gátlásokat és segíti a gyors reagálást tűz esetén. Tudj meg többet a tesztelési lehetőségekről a tűzoltóságon vagy szaküzletekben.

Válaszd ki a megfelelő oltóanyagot! A tűzosztályok szerint eltérő oltóanyagokra van szükség. Legyél óvatos, mert a helytelen választás súlyos következményekkel járhat! Például soha ne próbálj meg vízzel eloltani egy zsírtüzet – ez életveszélyes zsírrobbanásokat okozhat. Ha zsírtűz keletkezik egy edényben, próbáld elfojtani a lángokat az edény fedelével.

Tűzoltó készülékek

Elsődleges a biztonság. Minden tűzoltó eszköz csak a tűz kezdeti szakaszában nyújt segítséget. Az oltási idő korlátozott, ezért ne tedd ki magad veszélynek az oltási kísérlet során. A szaküzletek tájékoztatást adhatnak a működésről és az oltókapacitásról.