Generic selectors
Csak teljesen egyező találatok
Keresés a címben
Keresés a tartalomban
Post Type Selectors

Két év sem kell hozzá, és hiánycikké válik a kőolaj

Két év sem kell hozzá, és hiánycikké válik a kőolaj

Tartós kínálati szűk keresztmetszet fenyegeti a globális olajpiacot– mondta a CNBC-nek Vicki Hollub, az Occidental Petroleum, azaz az Egyesült Államok egyik legnagyobb olajcégének a vezérigazgatója.

Jövő év végén ellátási hiánnyal kell szembenézni az olajpiacon, mivel a világ nem tudja elég gyorsan pótolni a kifogyó nyersolajkészleteket – mondta Vicki Hollub, az amerikai Occidental Petroleum vezérigazgatója a CNBC-nek.

Néhány éven belül roppant szűk lesz az olajkínálat

Hozzátette, hogy a most kitermelt olaj mintegy 97 százalékát a XX. században fedezték fel, ám az abból az elmúlt évtizedben kitermelt nyersolaj kevesebb mint felét pótolták új lelőhelyekkel.

„Néhány éven belül nagyon szűkös lesz a kínálat” – emelte ki Hollub a Smead Investor Oasis konferencián az arizonai Phoenixben.

Az Egyesült Államok egyik legnagyobb olajvállalatának a vezérigazgatója szerint egyelőre ebből semmi sem érezhető, mivel túlkínálat van a piacon, ami a jelenlegi közel-keleti konfliktus ellenére is alacsonyan tartja az olajárakat. Az Egyesült Államok, Brazília, Kanada és Guyana pedig rekordmennyiségű olajat termel, miközben a kereslet a kínai gazdaság megtorpanása közepette lassul.

Fordul azonban a kocka, és a kínálat 2025 végén már nem tud lépést tartani a kereslettel.

“Bár a piac jelenleg sincs egyensúlyban, hiszen rövid távon visszaesett a kereslet, ugyanakkor a kínálat elégtelensége hosszú távon velünk marad” – mutatott rá.

Az OPEC előrejelzése szerint a globális olajkereslet a magára találó kínai gazdaságnak hála 2025-ben napi 1,8 millió hordóval fog nőni, míg az OPEC pluszon kívüli országok kitermelése mindössze napi 1,3 millió hordóval bővül. Az előrejelzés tehát kínálati deficitet feltételez, hacsak az OPEC+ nem hagy fel a jelenlegi termeléscsökkentéssel és nem növeli saját termelését.

Egyre drágább lesz a kőolaj

Hollub korábban a Reutersnek is elmondta, hogy az 1950-es évek közepétől az 1970-es évek végéig az olajtársaságok körülbelül ötször annyi olajat találtak, mint amennyit felhasználtak, de ez az arány folyamatosan csökkent, és 2023-ban az új találatok már csak a felhasználás negyedét tették ki.

Az amerikai olajvállalatok például 2012-től felhagytak a feltárással, és a palaolajkészletek megcsapolására összpontosítottak. Utóbbiak élettartama viszont sokkal rövidebb, mint a hagyományos módon kitermelt olajkészleteké.

Hozzátette, hogy várakozásai szerint az energetikai átállási forgatókönyveket ki kell majd igazítani a további olajkutatások lehetővé tétele érdekében.

Az amerikai West Texas Intermediate és az északi-tengeri Brent határidős jegyzése tavaly több mint 10 százalékkal gyengült az amerikai rekordtermelés és a kínai gazdaság gyengélkedése következtében.
Idén viszont mindkét referenciaár eddig több mint 1 százalékkal emelkedett.

Hollub decemberben a CNBC-nek elárulta, hogy az Occidental átlagosan 80 dollár körüli WTI-árra számít 2024-ben, 2025-ben pedig a 80-85 dolláros sávba várja a jegyzést.

A bejegyzés Murányi Ernő, a Világgazdaság oldalon 2024-ben közölt írása alapján készült.

Facebook
LinkedIn

Vélemény, hozzászólás?

További cikkeink a témában

Már az agyunk is tele van mikroműanyaggal

Szinte már felesleges is sorolni, mi mindenben fedezték fel idáig kutatók a mikroműanyag-szennyezést: a pénisztől a méhlepényig, a béltől a tüdőig, földön, vízen, levegőben. Az apró szemcsék hatását még mindig csak korlátozottan értjük, így

Tovább olvasom »