Generic selectors
Csak teljesen egyező találatok
Keresés a címben
Keresés a tartalomban
Post Type Selectors

Hogyan küzdjünk meg a kihívásokkal bizonytalan időkben?

Hogyan küzdjünk meg a kihívásokkal bizonytalan időkben?

Ahogy a régi mondás tartja, az egyetlen állandó dolog az életben maga a változás. Épp ezért rendkívül fontos az, hogy képesek legyünk fejleszteni a rezilienciánkat, azaz a rugalmas ellenálló képességünket, és ezzel kellő mértékben alkalmazkodhassunk a megváltozó körülményekhez.

A reziliencia elsősorban azt fejezi ki, hogyan tudjuk visszanyerni az egyensúlyunkat, visszatérni belső nyugalmunkhoz – egy-egy kisebb vagy nagyobb kihívás során – legyen szó akár nehéz természetű emberekkel való együttműködésről, költségvetési megszorítások kezeléséről, vagy akár egy nagyobb projekt akadályainak leküzdéséről. A reziliencia fejlesztése tehát azon belső képességünk csiszolása és megerősítése, hogy miként álljunk talpra a nehézségek után, és hogyan tűrjük jobban az ezzel együtt járó stresszhatásokat.

A reziliencia fejlesztése növeli a mentális egészségünket, a hosszú távú célok elérésére való képességünket, valamint azt, hogy tanuljunk a hibákból és őszintén szembenézzünk a kihívásokkal (ahelyett, hogy azok adott pillanatban megbénítanának bennünket).

A kutatások szerint a munkahelyeken a rugalmas ellenálló képességünk szintje összefügg a munkafolyamattal és a teendőkkel kapcsolatos elégedettségünkkel, a lelkiállapotunkkal (szeretünk ott dolgozni?), valamint a szervezet, vállalat iránti elkötelezettségünkkel. Nem utolsósorban pedig az egészségünk szempontjából is előnyös eme készségünk folyamatos fejlesztése. A Harvard Health kutatása szerint a reziliencia szorosan összekapcsolódik azzal, hogy megérhetjük az időskort, kevésbé lehetünk hajlamosak a depresszióra és nagyobb elégedettséggel tölthet el bennünket az életminőségünk és a körülményeink.

A reziliencia nem egy velünk született adottság, amelyet egyesek birtokolnak, mások pedig nem, hanem az érzelmi intelligencia egyik dimenziója, ami fejleszthető.

Íme három gyakorlat, amely segíthet megerősíteni az ellenálló képességünket.

1) Keretezze át és vizsgálja meg egy új nézőpontból az átélt „kudarcokat”!

Az élet egyik univerzális igazsága, hogy néha nehéz és embert próbáló időszakokat élünk át. Mindannyiunkkal előfordul, hogy a dolgok nem a terv szerint alakulnak, hogy elutasítást tapasztalunk, vagy egy komolyabb csapást szenvedünk el.

Próbáljon meg visszaemlékezni egy olyan esetre, amikor „kudarcot vallott”.
Lehet, hogy elutasították egy állásra való jelentkezését vagy az előléptetési kérelmét, esetleg konfliktusba keveredett egy komoly ügyféllel.

Most pedig próbálja meg felsorolni azokat a dolgokat, amelyekről utólag úgy gondolja, hogy az adott helyzetben értékes tapasztalat volt az Ön számára. Ez a gyakorlat egyáltalán nem azt szolgálja, hogy ezáltal lebecsülje az átélt kudarc jelentőségét. Sokkal inkább arra ösztönzi, hogy megtanulja megváltoztatni a gondolkodásmódját, és felismerje, hol nyílik lehetősége arra, hogy a fájdalmas tapasztalatokból való tanulságokat beépíthesse a saját önismereti módszerébe.

Induló kérdések, amelyek segíthetnek:

  • Hogyan hasznosíthatja ezeket a tapasztalatokat mások támogatása során egy hasonló helyzetben? Tudna tanácsot adni valakinek, aki most ugyanilyen kihívásokkal szembesül?
  • Megismert olyan személyt, aki mély nyomot hagyott Önben, és akivel talán nem találkozott volna, ha nem éli át ezt a nehézséget?
  • Magánéletében vagy szakmai szempontból milyen új készségeket sajátított el, amelyek támogatták a fejlődését?

Olykor azok a dolgok vagy kudarcok, amik éppen véget érnek, valami új kezdetét is jelenthetik egyben, sőt, akár előnyösebb helyzetbe is hozhatnak minket egy jövőbeli siker eléréséhez. A tanulságok levonása és a tapasztalatok felismerése – nem pedig önmagunk hibáztatása – az egyik legfőbb lépés afelé, hogy ellenállóbbá váljunk az élet kihívásaival szemben. Bátorság kell ahhoz, hogy szembenézzünk önmagunkkal és a hibáinkkal. Ám mindemellett hatalmas erő is rejlik abban, ha a kudarcainkat úgy vizsgáljuk meg és dolgozzuk fel, hogy azok megteremtsék a fejlődés és tanulás lehetőségét.

Amikor legközelebb kudarcot vall valamiben, próbáljon meg mélyebbre ásni, és fedezze fel azokat a kulcsfontosságú meglátásokat, amelyek segíthetnek abban, hogy újra talpra álljon, és újult erővel folytathassa kijelölt útját.

2) Határozza meg saját, belső értékeit!

Mit gondol, melyek az Ön legfőbb értékei, vagy mik azok az életmódbeli alapelvek, amelyeket kiemelten fontosnak tart? Lássuk be, sokan alig, vagy egyáltalán nem vagyunk tisztában a saját értékeinkkel. Amikor félünk, megsérülünk vagy bizonytalanok vagyunk, a belső értékeinkhez való visszatérés létfontosságú kapaszkodót jelenthet, amely segít túljutni a nehézségeken és közelebb kerülhetünk kitűzött céljaink megvalósításához. A belső értékeinkkel – értékrendünkkel – való kapcsolódás segíthet minket abban, hogy ellenállóbbá váljunk, sőt még a stresszhormonok szintjét is csökkentheti.

Az értékeink ismerete és az ezek mentén való cselekvés azt jelenti, hogy felismerjük „életünk értelmét” és azt, hogy miért is létezünk itt és most. Ez a tisztánlátás olyan mélyebb, belső jelentéssel bír, amely ösztönző erőként hathat ránk a célból, hogy legyőzzük a kihívásokat ahelyett, hogy feladnánk. Gondolja át és írjon le legalább három, legfeljebb öt legfontosabb személyes értéket, amely Önben lakozik. Inspiráció gyanánt használhatja Brené Brown című könyvének érték listáját, amely tartalmazza például az alábbiakat:

  • Hitelesség
  • Kíváncsiság
  • Kiválóság
  • Szabadságra való törekvés
  • Kedvesség
  • Maradandót alkotni
  • Megbecsülés, tisztelet
  • Oltalmazó, védelmező

Ha sikerült azonosítania ezeket a legfontosabb értékeket, írja le őket egy cetlire, és tegye ki egy olyan helyre, ahol naponta láthatja – például az íróasztalára, a tükörre vagy a számítógépére.

Amikor kihívásokkal szembesül, próbálja meg a gondolatait, a hozzáállását és a cselekedeteit az értékeivel összhangba hozni. Az értékek listája nem azt sorolja fel, hogy éppen mit szeretne elérni, hanem egyfajta emlékeztetőként szolgálhat arra, hogyan is szeretné élni az életét. Ez segítheti Önt abban, hogy a nagyobb összképre koncentráljon, amikor egy-egy nehezebb helyzetben kibillen a belső egyensúlyából.

3) Ápolja és töltse meg szeretettel a személyes kapcsolatait!

Egyetlen ember sem élhet valódi életet magányos szigetlakóként, elzárkózva a külvilágtól. Az emberek természetüknél fogva vágynak a kapcsolódásra, a közösségre. Nem véletlen, hogy számos helyen és formában alakulnak ki támogató csoportok annak érdekében, hogy segítsenek minket céljaink elérésében vagy a kihívások leküzdésében. Számos szakember véli úgy, hogy életünk minőségét és szakmai sikerünket nagymértékben meghatározza a kapcsolataink minősége. A reziliencia egyik kulcsfontosságú eleme megtanulni azt, hogy kihez fordulhatunk és kire támaszkodhatunk, amikor szükségünk van rá, és ez nem valósulhat meg személyes kapcsolataink ápolása nélkül. Ez leginkább arra utal, hogy keressük együttérző, segítőkész emberek társaságát, akik támogatnak, amikor szükségünk van rá, vagy egyszerűen csak meghallgatnak minket. Képesek leszünk az élet kihívásait sokkal könnyebben kezelni, ha tudjuk, hogy nem vagyunk egyedül.

„A kapcsolatok talán a leginkább alábecsült erőforrásaink,”

írja Rob Cross, Karen Dillon és Danna Greenberg a Harvard Business Review című magazinban. Sőt, valójában úgy vélik, hogy a kapcsolataink ápolása egyenesen a reziliencia középpontjában áll, és mint a fizikai testet a szív, úgy tartja életben egy közösség ereje a rugalmas ellenálló képességünket.

A szerzők nyolc közös kapcsolati reziliencia forrást azonosítottak, többek között:

  • Az együttérzésen alapuló kapcsolatokat, amelyek támogatást nyújtanak, és segítenek felszabadítani a negatív érzelmeket.
  • A közéleti, társadalmi kapcsolatokat, amelyek segítenek megérteni az emberek viselkedését vagy egy társadalom működését egy adott helyzetben.
  • A közös célkitűzésen alapuló kapcsolatokat, amelyek emlékeztetnek minket a munkánk, az erőfeszítéseink értelmére és jelentőségére.

Kutatásuk szerint nem minden forrás bír ugyanolyan jelentőséggel minden egyes ember számára. A lényeg végső soron az, hogy ápoljuk és töltsük meg szeretettel azokat a kapcsolatainkat, amelyekre leginkább szükségünk van. Ez lehet a legfőbb alapja és forrása annak, hogy ellenállóbbak legyünk a kritikus időkben a ránk váró kihívásokkal szemben.

A bejegyzés a Holly Corbett, a Forbes oldalon 2023-ban közölt írása alapján készült.

Facebook
LinkedIn

Vélemény, hozzászólás?

További cikkeink a témában

Családunk és a polikrízis

A mai világban, ahol minden mindennel összefügg, korábban nem ismert kockázatok fenyegethetik az élelmiszer ellátásunkat. Globális konfliktusok, természeti katasztrófák, bár most még messze vannak tőlünk,

Tovább olvasom »