Az Atlanti Meridionális Áramlási Rendszer (AMOC – Atlantic meridional overturning circulation ) az éghajlati rendszerünk egyik legbizonytalanabb úgynevezett “billenő eleme”, amelynek összeomlása súlyos hatással lenne az észak-atlanti régió éghajlatára. Az utóbbi években az áramlat lassulásáról számoltak be a szakértők, de az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) értékelései, amelyek az Éghajlati Modellek Összehasonlító Projektjének (CMIP – Climate Model Intercomparison Project) szimulációin alapulnak, egyelőre azt mutatják, hogy a 21. században kicsi a valószínűsége a teljes összeomlásnak. Ám egyre nagyobb aggodalomra ad okot annak a lehetősége, hogy az üvegházhatású gázok növekvő koncentrációjának következtében a Föld éghajlata átbillen, egy az életkörülmények szempontjából nemkívánatos állapotba.
A megfigyeléseken alapuló előrejelzések a korai figyelmeztető jelekre hivatkoznak, ezek elsősorban a variancia* növekedése (az ellenálló képesség elvesztése) és a megnövekedett autokorreláció** (kritikus lassulás), amelyeket a közelmúltban észleltek az AMOC változásaival kapcsolatban. Ebben a tanulmányban statisztikai szempontból lényeges és valós eredményeket, valamint adatsorok elemzésén alapuló becsléseket teszünk közzé a várható “átbillenés” idejére vonatkozóan. A mi becsléseink szerint az AMOC összeomlása az évszázad közepe táján következhet be, amennyiben a jövőbeli kibocsátások továbbra is ilyen ütemben és mértékben növekednek.
*Variancia: A variancia, azaz „szórásnégyzet” a statisztikában és a valószínűségszámításban egy adott adatcsoport adatai közötti szóródás mértékét méri. Konkrétan azt mutatja meg, hogy az egyes adatok milyen mértékben térnek el az átlagtól. A variancia kiszámításához az egyes adatok és az átlag közötti eltérések négyzetének átlagát veszik. Minél nagyobb a variancia értéke, annál nagyobb a szórás az adatok között.
**Autokorreláció: Az autokorreláció (önkorreláció) egy statisztikai mérőszám, amely egy idősor önmagával való korrelációját méri különböző időeltolódások esetén. Egyszerűbben fogalmazva, az autokorreláció azt vizsgálja, hogy egy adott időpontban mért érték mennyire hasonlít a korábbi időpontokban mért értékekhez.
A teljes cikk eredeti nyelven itt elérhető.
A bejegyzés a nature.com oldalon 2023-ban közölt írás alapján készült.