Generic selectors
Csak teljesen egyező találatok
Keresés a címben
Keresés a tartalomban
Post Type Selectors

A Föld rendszereinek pályája az antropocénben

A Föld rendszereinek pályája az antropocénben

Vizsgáljuk meg annak kockázatát, hogy az önerősítő visszacsatolások a Föld rendszereit egy olyan küszöbérték felé sodorhatják, amelynek átlépése megakadályozhatja az éghajlat stabilizálódását a globális átlaghőmérséklet-emelkedéssel kapcsolatban, és további felmelegedést okozhat az ún. „Forró Föld” pályáján tartva a bolygó légkörét még akkor is, ha közben csökken az emberi eredetű üvegházhatású gáz-kibocsátás.

A küszöb átlépése az elmúlt 1,2 millió év bármelyik interglaciális időszakánál jóval magasabb globális átlaghőmérséklethez, és a holocén bármelyik időszakához képest jelentősen magasabb tengerszinthez vezetne. Megvizsgáljuk a bizonyítékokat arra vonatkozóan, hogy létezik-e ilyen küszöb, és ha igen, akkor hol lehet az. Ha a küszöbértéket átlépjük, az ebből eredő következmények valószínűleg súlyos zavarokat okoznának az ökoszisztémák, a társadalom és a gazdaság rendszereiben.

Egyetemes emberi beavatkozásra van szükség ahhoz, hogy a Föld rendszereit a lehetséges küszöbértéktől távol tartsuk, és egy élhető, interglaciális időszakhoz hasonló állapotban stabilizáljuk. Ez a feladat a Föld rendszerek – a bioszféra, az éghajlat és a társadalmak – alapvető átalakítását jelenti, és magában foglalja a globális gazdaság szén-dioxid-mentesítését, a bioszféra szén-dioxid-nyelőinek növelését, viselkedésbeli változásokat, technológiai innovációkat, új kormányzási rendszereket és átalakuló társadalmi értékeket egyaránt.

A teljes cikk eredeti nyelven itt elérhető.

A bejegyzés a PNAS oldalon 2018-ban közölt írás alapján készült.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

További cikkeink a témában

Már az agyunk is tele van mikroműanyaggal

Szinte már felesleges is sorolni, mi mindenben fedezték fel idáig kutatók a mikroműanyag-szennyezést: a pénisztől a méhlepényig, a béltől a tüdőig, földön, vízen, levegőben. Az apró szemcsék hatását még mindig csak korlátozottan értjük, így

Tovább olvasom »